|  Home Page  |  About Us  |  Contact Us  |  Advertising  |  Login  |  Register  |April 24th, 2014 

 Community
-News Center
-Classified Ads
-Discussion Boards
-TV / Radio

 Market Place
-Boat Dealers
-Manufacturers
-Retailers
-Guides
-Lodging
-Tournaments
-Services

 News Search
Key Word(s):
"AND" Words Together
"Or" Words Together
"String" Words Together




BASS Federation Nation
Amateur Anglers from Around the World to Compete in Florida for Six Bassmaster Classic Berths

2009 BASS Federation Nation Championship presented by Yamaha Outboards and Skeeter BoatsPage(s): 1 2

*2009 Divisional winner

QUALIFIERS BY DIVISION

DEFENDING CHAMPION (1)
Bryan Schmidt, Olney, Texas

PARALYZED VETERANS of America 2009 OPEN ANGLER OF THE YEAR (1)
John Clark, Bossier City, La.

SOUTHERN DIVISION (8)
Representing:

ALABAMA: Kenneth Pannell, Springville, Ala.
FLORIDA: David Boyd, Quincy, Fla.
GEORGIA: Chris Neely, Chattahoochee, Fla.
KENTUCKY: Brandon Card, Lexington, Ky.
NORTH CAROLINA: Chuck Murray, Louisburg, N.C.*
SOUTH CAROLINA: Brent Long, Cornelius, N.C.
SOUTH AFRICA: Justy Varkevisser, Johannesburg
TENNESSEE: Ben Parker, Union City, Tenn.

WESTERN DIVISION (12)
Representing:

ARIZONA: Jeff Guerrette, Glendale, Ariz.
CALIFORNIA: Nick Wood, Yreka, Calif.
COLORADO: Matt Massey, Lakewood, Colo.
IDAHO: Owen Lounsbury, St. Maries, Idaho
JAPAN: Mamoru Suzuki, Tokyo
MONTANA: Leroy Starling, Whitefish, Mont.
NEW MEXICO: Chuck Rizuto, Navajo Dam, N.M.
NEVADA: Ben Grande, Las Vegas
OREGON: Byron Chaves, Salem, Ore.*
UTAH: Paul Reutlinger, West Jordan, Utah
WASHINGTON: Don Hogue, Pasco, Wash.
WYOMING: Samuel Russell, Salt Lake City

CENTRAL DIVISION (9)
Representing:

ARKANSAS: Jared Taliaferro, Rogers, Ark.
KANSAS: Mark Warner, Overland Park, Kan.
LOUISIANA: Samuel Anthony, Independence, La.
MEXICO: Cesar Madrigal, San Luis Potosi
MISSISSIPPI: Jay Ladner, Kiln, Miss.
MISSOURI: Russell Matt, St. Joseph, Mo.
NEBRASKA: Richard Risewick, Norton, Kan.*
OKLAHOMA: John Soukup, Agra, Okla.
TEXAS: Tom Jessop, Dalhart, Texas

MID-ATLANTIC DIVISION (7)
Representing:

DELAWARE: Don Denault, Delmar, Md.
MARYLAND: Brett Quader, Pasadena, Md.
NEW JERSEY: Scott Weiland, Saddle Brook, N.J.
PENNSYLVANIA: Tim Dolon, Cherryville, Pa.
VIRGINIA: Jeff Freeman, Max Meadows, Va.*
WEST VIRGINIA: Rick Hamer, Charleston, W.Va.
ZIMBABWE: Gerry Jooste, Harare

EASTERN DIVISION (8)
Representing:

CONNECTICUT: Al Gambardella, North Haven, Conn.
MAINE: Mark Desjardin, Vassalboro, Maine
MASSACHUSETTS: Randy Phillips, Oxford, Mass.
NEW HAMPSHIRE: Tyler Hanatow, Alstead, N.H.
NEW YORK: Joe Matt, Syracuse, N.Y.
ONTARIO, CANADA: Dave Johnson, Keswick
RHODE ISLAND: Mike Wolfenden, Warwick, R.I.*
VERMONT: Skip Sjobeck, Randolph, Vt.

NORTHERN DIVISION (9)
Representing:

ILLINOIS: Gerald Sobkowiak, Granville, Ill.
INDIANA: Brian Hensley, Edwardsburg, Mich.
IOWA: Ron Cherkas, Grimes, Iowa
ITALY: Jacopo Gallelli, Firenze
MICHIGAN: Brandon Rose, Saginaw, Mich.
MINNESOTA: Randy Wieczorek, Buffalo City, Wis.
OHIO: Jody Adkins, North Canton, Ohio
SOUTH DAKOTA: Shane Cowen, Pierre, S.D.
WISCONSIN: Wes Haney, Baldwin, Wis.*

QUALIFIERS BY STATE

ALABAMA: Kenneth Pannell, Springville
ARIZONA: Jeff Guerrette, Glendale
ARKANSAS: Jared Taliaferro, Rogers
CALIFORNIA: Nick Wood, Yreka
COLORADO: Matt Massey, Lakewood
CONNECTICUT: Al Gambardella
FLORIDA: David Boyd, Quincy
FLORIDA: Chris Neely, Chattahoochee (representing Georgia)
IDAHO: Owen Lounsbury, St. Maries
ILLINOIS: Gerald Sobkowiak, Granville
IOWA: Ron Cherkas, Grimes
KANSAS: Mark Warner, Overland Park
KANSAS: Richard Risewick, Norton* (representing Nebraska)
KENTUCKY: Brandon Card, Lexington
LOUISIANA: Samuel Anthony, Independence
LOUISIANA: John Clark, Bossier City (representing PVA)
MAINE: Mark Desjardin, Vassalboro
MARYLAND: Brett Quader, Pasadena
MARYLAND Don Denault, Delmar (representing Delaware):
MASSACHUSETTS: Randy Phillips, Oxford
MICHIGAN: Brandon Rose, Saginaw
MICHIGAN: Brian Hensley, Edwardsburg (representing Indiana)
WISCONSIN: Randy Wieczorek, Buffalo City (representing Minnesota)
MISSISSIPPI: Jay Ladner, Kiln
MISSOURI: Russell Matt, St. Joseph
MONTANA: Leroy Starling, Whitefish
NEVADA: Ben Grande, Las Vegas
NEW HAMPSHIRE: Tyler Hanatow, Alstead
NEW JERSEY: Scott Weiland, Saddle Brook
NEW MEXICO: Chuck Rizuto, Navajo Dam
NEW YORK: Joe Matt, Syracuse
NORTH CAROLINA: Chuck Murray, Louisburg*
NORTH CAROLINA: Brent Long, Cornelius (representing South Carolina)
OHIO: Jody Adkins, North Canton
OKLAHOMA: John Soukup, Agra
OREGON: Byron Chaves, Salem*
PENNSYLVANIA: Tim Dolon, Cherryville
RHODE ISLAND: Mike Wolfenden, Warwick*
SOUTH DAKOTA: Shane Cowen, Pierre
TENNESSEE: Ben Parker, Union City
TEXAS: Tom Jessop, Dalhart, Texas
TEXAS: Schmidt, Bryan Olney, Texas (defending champion)
UTAH: Paul Reutlinger, West Jordan
UTAH: Samuel Russell, Salt Lake City (representing Wyoming)
VERMONT: Skip Sjobeck, Randolph
VIRGINIA: Jeff Freeman, Max Meadows*
WASHINGTON: Don Hogue, Pasco
WEST VIRGINIA: Rick Hamer, Charleston
WISCONSIN: Wes Haney, Baldwin*

INTERNATIONAL QUALIFIERS:

MEXICO: Cesar Madrigal, San Luis Potosi
ITALY: Jacopo Gallelli, Firenze
JAPAN: Mamoru Suzuki, Tokyo
ONTARIO, CANADA: Dave Johnson, Keswick
SOUTH AFRICA: Justy Varkevisser, Johannesburg
ZIMBABWE: Gerry Jooste, Harare
« Previous Page Page 2 of 2 



Product Previews
Featured Articles
Industry News
Tournament Results
Upcoming Events
Other News
Pro Tips
Headline News
TV Schedules


50-lb King, 8 1/2-ft Hammerhead, Grouper & More!
Cuda Slob!
Cabo fishing boats by TAG Cabo Sportfishing
Big Gags Biting Gulfside; Drum Inshore
Kona Hawaii Fishing Report - March wrap-up
Sail’ing into Spring!
SW FL-Bonita Beach: The Kings Have Returned!
Lake Fork Guide David Vance Trophy Bass Fishing Re
Sometimes the bug!
SW FL-Bonita Beach: Big Sheepies Rule!
Read More »



New 2014 Gator Tough 1860 CCT DLX
Lakeland, FL

New 2014 Bay 18
Lakeland, FL

New 2014 Bay 20 DLX
Lakeland, FL

New 2014 1548 VBW Break-Up Camo with Camo liner Kit
Lakeland, FL
More Ads »


Web Site Design © CopyRight 2014 FishingWorld.com, Inc. All rights reserved.
Any person accessing this site agrees to the Terms of Use.